Image
Kuka Çiftlik | Wednesday, March 30, 2022 | Ürünlerimizden

Kuka Çiftlik’ten Benzersiz Lezzet: Doğal Fermente Sucuk

Eskiden kahvaltı sofralarımızın yıldızı olan o nefis sucukları hatırlıyor musunuz? Paketini açar açmaz mutfağı saran kokusuna dayanamaz, tavaya almadan önce dilimleyip çiğ halde yerdik. İşte o özlediğiniz, aradığınız, belki de daha önce hiç tatmadığınız sucuk tadı, Kuka Çiftlik’ten sofralarınıza geliyor: karşınızda Doğal Fermente Sucuk. Baharatlı tadı ve ısırdığınızda ağzınızda dağılan mükemmel dokusuyla ilk tadımda favoriniz olacak, bizden söylemesi!

Fermente sucuk nedir?

Önce fermente sucuk nedir sorusunu yanıtlayalım. Fermantasyon, insanlık tarihinin çok eski zamanlarına dayanan ve gıdayı sağlıklı şekilde muhafaza etmek için kullanılan bir tekniktir. Öyle eskidir ki, fermantasyonun dünya genelinde en çok kullanılan gıda saklama tekniklerinden biri haline gelmesi 16. yüzyılda olmuştur. Fermente sucuk söz konusu olduğunda, bu teknik sayesinde sucuğun içerisinde nitrit, koruyucu tuz vb. maddeler kullanılmaz. Sucuk tamamen doğal yöntemlerle dinlendirilir ve böylelikle de çiğ halde bile dilim dilim güvenle yenilebilir.


Kuka Çiftlik Fermente Sucuk nasıl üretiliyor?

Fermente Sucuk üretiminde tamamen kendi çiftliğimizin et kaynaklarını kullanıyoruz. Çiftliğimizde iyi hayvancılık tutkumuzla yetiştirdiğimiz sürülerimizin beslenmesinde hazır yem kullanmıyoruz. Sürülerimiz Istranca meralarının yeşilliklerinde besleniyor, bu da etimizin kalitesine ve lezzetine yansıyor. 

Fermente Sucuk üretirken, karkasın sucuk yapmaya elverişli olan bölümleri olarak bilinen kol ve but kısmını kullanıyoruz. Sinirleri tamamen ayıklanmış taze eti kıyma haline getiriyoruz, % 100 Kuka Çiftlik formülü özel baharat karışımı ile birlikte fermente olması için dinlenmeye bırakıyoruz. Acılı Fermente Sucuk, doğal kurutma yöntemiyle 20 gün dinlenir ve tüm nemini atar. Yağ oranı ızgarada kurumasını engellemek için dengeli, gerektiği miktardadır. Izgara yapıldığında yumuşacık dokusunu korur.


Fermente Sucuk Nasıl Yenir? 

İster dilimleyerek çiğ, ister ızgarada birkaç dakika içinde! Fermente sucuğumuzun tadını en lezzetli şekilde çıkarmak için şunları deneyebilirsiniz:

  • Tavada, birazcık Kuka Çiftlik Tereyağı üzerine ızgarada birkaç dakika pişirebilirsiniz. Izgara yaparken fazla pişirmemeye ve sucuğu kurutmamaya dikkat edin.
  • Kahvaltıda sucuklu yumurta
  • Gün ortasında ekmek arasında 
  • Şarabın yanında şarküteri tabağında Kuka Çiftlik Fermente Sucuk’unuzun tadını çıkarabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!


Fermente Sucuk Evime Nasıl Gelir?

Tüm ürünlerimizi Suadiye Dükkan’da ve web sitemizde bulabilirsiniz. Web sitemizden verdiğiniz tüm siparişlerinizi  1-3 gün iş günü içerisinde teslim ediyoruz. İstanbul içi siparişlerinizin teslimatını bölgeye göre kendi araçlarımızla ve özel kurye hizmetleriyle gerçekleştiriyoruz.İstanbul dışı siparişlerinizde ise ürünlerinizi içerisinde buz aküleri bulunan strafor veya cooler bag (soğuk tutucu torba) ile adresinize teslim ediyoruz.