Istrancalar’dan Sofralarınıza

Ürün Sayfası

Orman Kokulu Meşe Balı

Meşe Balımızı zengin bitki florasına sahip Istranca ormanlarında bulunan kovanlarımızdan elde ediyoruz. Meşe Balımız doğal antioksidandır. Diğer bal kaynaklarına göre antioksidan özelliği 5 kat fazladır. İçerdiği glukoz ve fruktoz miktarı düşüktür, tatlılığı ile boğazı yakmaz. Yüksek prolin değeri ve içerdiği vitamin değerleri ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır.

Image

Istrancalar

Yemyeşil meşeliklerden oluşan, flora çeşitliliği zengin Istranca ormanlarında bal yapan arılarımız, hem meşe palamudu özünden hem de bölgedeki bitki örtüsünden faydalanır. Kovanlarımızda hazır mama kullanılmaz, arılarımız doğada buldukları ile beslenir. Meşe Balımız prolin değeri (bitki çeşitliliği) zengin, hakiki baldır. Düşük şeker oranı ve diğer ballara göre 5 kat fazla içerdiği antioksidan değeri ile bağışıklık sisteminizi güçlendirir; lezzetli ve çok sağlıklıdır. Koyu karamel rengi, aromatik lezzeti, düşük şeker oranı ile orman kokulu Meşe Balımız, her sene sınırlı olarak ürettiğimiz özel bir bal.

Image

Yüksek Prolin Değeri

Meşe balının yüksek prolin değerine yani bitki çeşitliliğine sahip olmasının sebebi, Istrancalar’daki zengin bitki örtüsüdür. Balımıza taşıdığı karakteristik özellikleri veren, Istrancalar’ın yemyeşil meşe ormanlarıdır. Meşe ağaçlarının meyvelerinden, meşe palamudundan salgılanan özsuları bal arıları tarafından toplanıp meşe balı üretiminde kullanılır. Dolayısıyla meşe balı için hem bitki hem de ağaç balı diyebiliriz.

Image

Meşe Balı doğal antioksidandır

Meşe Balı diğer ballara göre daha koyu renge sahiptir. Koyu renkli balların antioksidan kapasitesi ve fenolik değerleri her daim daha yüksektir. Diğer ballara nazaran içlerinde daha fazla miktarda enzim, aminoasit ve mineraller barındırırlar. Ayrıca potasyum ve kalsiyum açısından da zengin ballardır. Bu sebeplerle meşe balının bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği yüksektir. Yapılan araştırmalarda Meşe Balının diğer bal kaynaklarına göre fenolik bileşenler açısından daha zengin olduğu ve diğer ballara göre 5 kat daha fazla antioksidan içerdiği gözlenmiştir. Bu da meşe balının vücudun savunma sistemini kuvvetlendirici etki demektir.

Image